top of page

Wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

 

     Jednymi z najbardziej lubianych przez uczniów rodzajów zajęć są lekcje w terenie. W związku z tym uczniowie klas piątych oraz miłośnicy geografii z klas szóstych pod kierownictwem pani Teresy Jajko wraz z wychowawczyniami: Katarzyną Boczar i Lucyną Ruszel dnia 6.11.2019 r. wybrali się na wycieczkę celem poznania dwóch ważnych dla naszego regionu obiektów: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

     Wyjazd zaplanowano tuż po godzinie ósmej. Wszyscy uczestnicy stawili się punktualnie w wyznaczonym miejscu i sprawnie zajęli miejsca w autokarze. Trasa jest niedługa, więc bardzo szybko wypełniony dziećmi pojazd znalazł się w Bóbrce. Mimo niesprzyjającej aury uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli znajdujące się na odkrytym terenie urządzenia używane w procesie wydobycia ropy naftowej dawniej i obecnie, między innymi koparki ropne, urządzenia wiertnicze, windy wyciągowe, silniki o różnym napędzie i wiele innych. Zajrzeli również do wnętrz: warsztatu mechanicznego, Głównego Pawilonu Wystawowego oraz „Domu Łukasiewicza”. Tam mogli podziwiać kolekcje pamiątek, przepięknych lamp naftowych, zdjęć, obrazów, a także meble i makiety urządzeń wiertniczych. Bez wątpienia atrakcję muzeum stanowią realistyczne hologramy przedstawiające pomocnika aptecznego Ignacego Łukasiewicza, mechaników oraz dyrektora kopalni, a nawet samego wynalazcę lampy naftowej przy pracy. Oprowadzający wycieczkę przewodnik zapoznał uczestników z historią i stanem obecnym kopalni. Na koniec dzieci i opiekunowie odwiedzili sklepik, w którym zakupili pamiątki, w tym piękne lampy naftowe.

     Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, jedynego tego typu obiektu w Polsce . Można tam nie tylko oglądać niezwykłe eksponaty, ale także dotykać, a nawet wziąć udział w procesie produkcji. Pobyt w ośrodku trwał kilka godzin, lecz nikt z przybyłych się nie nudził. Dolne kondygnacje wielkiego, nowoczesnego budynku usytuowane są pod ziemią. W nowoczesnych wnętrzach uczestnicy wycieczki obserwowali proces produkcji szkła, tworzenie witraży i różnego rodzaju szklanych ozdób czy grawerowanie. Podziwiali wystawy przepięknych naczyń oraz ozdób szklanych, wśród których znajdowały się prawdziwe dzieła sztuki. Obejrzeli także film przedstawiający historię i dzień dzisiejszy krośnieńskiej huty. Niemałym przeżyciem był udział w warsztatach rzemiosła szklanego. Uczniowie i opiekunowie wykonali medale oraz oryginalne bańki choinkowe. Po drugiej stronie krośnieńskiego rynku znajdują się należące do centrum XVI-wieczne piwnice. Tam można było obserwować ciekawe doświadczenia fizyczne z wykorzystaniem szkła, a także obejrzeć urządzenia produkcyjne i niezwykłe dzieła sztuki szklarskiej, w tym autorstwa światowej sławy artysty Stanisława Borowskiego. Przez cały czas pobytu w CDS wycieczkowiczom towarzyszył doskonały przewodnik, dla którego świat szkła nie ma żadnych tajemnic. Na koniec pobytu w centrum uczniowie i nauczyciele odwiedzili sklep, gdzie zakupili pamiątki i prezenty dla bliskich, a następnie udali się w drogę powrotną.

     Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni z wycieczki. Była to świetna zabawa, a zarazem lekcja, z której każdy wiele zapamięta na długi czas. Rodziców z kolei zapewne wzruszyły przepiękne podarunki w postaci własnoręcznie pomalowanych baniek.

     Korzystając z okazji, pragnę, w imieniu swoim oraz pozostałych uczestników, gorąco podziękować pani Teresie Jajko, która była inicjatorką i główną organizatorką tej wspaniałej wycieczki.

 

Opracowała Lucyna Ruszel

Dzień Papieski – 16.10.2019r.

 

     16 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Papieskiego. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

 

     Podczas Dnia Papieskiego przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. Tegoroczne hasło w naszej szkole to: „Taki duży, taki mały może świętym być”. Widzowie mogli obejrzeć prezentację oraz poznać fakty z dzieciństwa i młodości z życia św. Jana Pawła II oraz przekonać się, że był on człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Inscenizację słowno – muzyczną pod kierunkiem s.Małgorzaty Syski i Ewy Chrobak, przygotowali uczniowie: Emilia Władyka, Oliwia Froń, Wiktoria Dąbrowiecka, Zofia Mrozek, Wiktoria Podulka, Julia Jantosz, Kinga Prajsnar, Magdalena Dydek, Wiktoria Błaż, Maja Przeździk, Marlena Kucharska, Adrianna Supel. Dekorację przygotowały: Bernarda Tymczak, Ewa Chrobak.

 

oprac: mgr Ewa Chrobak

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH 2019 R.

   W dniu 24 października 2019 r. miała miejsce w naszej szkole uroczystość ślubowania na uczniów dzieci z klas pierwszych. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrektor szkoły pan Piotr Niecko, wicedyrektor pani Danuta Kędra, Ojciec proboszcz ks. Kazimierz Faron oraz rodzice uczniów klas pierwszych.

   Pierwszoklasiści  z dumą zaprezentowali swój program artystyczny. Śpiewając piosenki i deklamując wiersze udowadniali, że jest to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści po każdym występie byli nagradzani gromkimi brawami.

   Niezwykle podniosłym momentem podczas uroczystości  było złożenie przyrzeczenia na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia. Uczniowie ślubowali, że będą starać się być dobrymi Polakami i swoim zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Dzieci  na uczniów Szkoły Podstawowej im. Najświętszego serca Jezusa w Starej Wsi pasował dyrektor szkoły pan Piotr Niecko, który rozdał dla każdego ucznia legitymacje szkolne. Wychowawczynie rozdały dyplomy, natomiast rodzice upominki. Ojciec proboszcz poświęcił tornistry i przybory szkolne i również wręczył upominki.

   Program artystyczny  zaprezentowany  podczas  uroczystości przez dzieci z klas I został przygotowany  pod kierunkiem  wychowawczyń: pani Magdaleny Błaż - kl. I „a” oraz pani Danuty Wolanin- kl. I „b”.

   Ta szkolna uroczystość dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wiele wzruszeń, nauczycielom dumy i radości z nowo przyjętych uczniów. Miłym zakończeniem tej uroczystości były wspólne fotografie.

 

Drodzy Pierwszoklasiści!

 

Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

 

Oprac: Błaż Magdalena

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Życzymy sobie i Wam, by nas było stać

Na święty spokój.

Szczęścia ile się da, miłości w bród,

Mądrych ludzi wokół”

   W piątek 11 października 2019 r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy 7b i 8a zaprosili całą społeczność szkolną na spektakl pt. „Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel na świecie”, który zadedykowali wszystkim nauczycielom i uczniom naszej szkoły. W zabawny sposób przedstawili stworzenie nauczyciela przez Boga, ciężką pracę pierwszego nauczyciela, a następnieprzenieśli nas do współczesnej szkoły, gdzie zobaczyliśmy troski, ale również i radości pracy nauczyciela z utalentowanymi dziećmi. Z przedstawienia dowiedzieliśmy się, że praca nauczyciela bywa nieraz pasją, ale też często trudem, bo „gdzie diabeł nie może, tam nauczyciela pośle”. Następnie uczniowie złożyli życzenia i podziękowania dla nauczycieli i innych pracowników szkoły: pani sekretarki, pań sprzątających, panów konserwatorów i pań z kuchni, którzy przyczyniają się do tego, iż czas w szkole płynie w miłej atmosferze.Na koniec na ręce pana dyrektora przekazano „dekalog”, a wszystkim pracownikom szkoły, w podziękowaniu za ich pracę, wręczono drobny podarunek w formie kwiatów-lizaków.

  

W zakończeniu uroczystości głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców i pan Dyrektor, którzyzłożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły i podziękowali za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.

 

Renata Stach

O Puchar Tymbarku

W dniu 24.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej rundzie XX edycji turnieju piłki nożnej o Puchar Tymbarku. W zawodach wzięły udział 4 drużyny z naszej gminy: SP Brzozów, SP Górki, SP nr 2 Przysietnica i SP Stara Wieś.

W pierwszym meczu turnieju spotkaliśmy się ze szkołą z Przysietnicy. Pomimo dużej przewagi, pierwsza połowa zakończyła się wynikiem bezbramkowym. Drugą połowę efektownym strzałem, dającym nam prowadzenie rozpoczął Bartosz Szczepek. Kolejne dwa trafienia dołożył Szymon Pietryka i mogliśmy się cieszyć z pierwszego zwycięstwa w turnieju.

W drugim meczu zmierzyliśmy się z faworyzowanym przeciwnikiem – gospodarzem turnieju SP Brzozów. Pomimo bardzo wyrównanego spotkania, straciliśmy w drugiej połowie dwie bramki i to Brzozów zasłużenie wygrał to spotkanie.

W trzecim meczu, który jak się później okazało decydował która z drużyn awansuje do dalszego etapu rozgrywek spotkaliśmy się z SP Górki. Mecz ten okazał się łatwiejszy niż się spodziewaliśmy. Po efektownym zwycięstwie 4-0 (bramki 2- Bartosz Szczepek, 1- Łukasz Supel, 1- Krzysztof Kostka) to nasza drużyna okazała się lepsza i uzyskała awans do zawodów powiatowych.

Drużyna wystąpiła w następującym składzie: Radosław Bodzioch, Filip Czech, Kacper Froń, Krzysztof Kostka, Szymon Pietryka, Łukasz Supel, Bartosz Szczepek, Mateusz Śmigiel, Bartlomiej Wnęk, Jakub Żmuda.

 

Opiekun drużyny – Krzysztof Gołąb.

Dwie drużyny - dwa awanse

Jeden turniej, trzy kategorie wiekowe, 11 drużyn, 5 rund i podwójny awans. To
w skrócie statystyki z turnieju szachowego jaki odbył się w naszej szkole 22.10.2019r.

W ramach szkolnego współzawodnictwa organizowanego przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy do Igrzysk Dzieci zgłosiło się pięć ekip a do Igrzysk Młodzieży Szkolnej - cztery.

 

Po zaciętych i pełnych nerwów partiach kolejność przedstawiała się następująco:

Igrzyska Dzieci

1. SP nr1 Brzozów (awans)

2. SP Stara Wieś (awans)

3. SP nr1 Golcowa

4. SP nr2 Golcowa

5.SP nr1 Domaradz

Igrzyska Młodzieży Szkolnej:

  1. SP nr1 Domaradz (awans)

  2. SP Stara Wieś (awans)

  3. SP nr 2 Golcowa

  4. SP nr1 Golcowa

 

Oprócz wspomnianych drużyn do rywalizacji w kategorii Licealiady stanęły ekipy z brzozowskiego „Ogólniaka” i „Budowlanki”. Lepsza okazała się ta pierwsza, wygrywając bezpośredni pojedynek.

Po dwie najlepsze drużyny z każdej kategorii uzyskały awans do zawodów rejonowych. Pamiątkowe dyplomy i puchary wręczyli Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Wsi - Piotr Niecko oraz sędzia główny zawodów - Kazimierz Kozubal.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Prezes Szkolnego Powiatowego Związku Sportowego w Brzozowie - Marek Szerszeń.

Nasze drużyny wystąpiły w następujących składach:

ID: Tomkiewicz Dawid, Leń Tomasz, Kostka Krzysztof, Fic Joanna,
opiekun - Gołąb Krzysztof

IMS: Tomkiewicz Szymon,Tomkiewicz Jakub, Data Kacper,
opiekun - Tymczak Hubert

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy kolejnych sukcesów w następnych etapach.

Opracował:

Tymczak Hubert

bottom of page